fbpx

Wojciech Gogolewski

Wojciech Gogolewski jest jednym z najbardziej uznanych pianistów jazzowych, a także kompozytorem, aranżerem, saksofonistą, dyrygentem i liderem zespołów jazzowych. Trudno o drugiego tak wszechstronnego muzyka, który potrafi połączyć świat jazzu, klasyki i muzyki popularnej oraz tak wyjątkową i charyzmatyczną osobowość sceniczną.

Muzyczne początki Wojciecha Gogolewskiego

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 5, jest absolwentem Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Łodzi w klasie fortepianu, a następnie Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i fortepianu. W 1973 roku, założył Kwartet Wojciecha Gogolewskiego. W zespole tym był liderem i grał na pianinie.

Współpraca z najlepszymi muzykami jazzowymi

W 1976 założył kolejny zespół – No Smoking, którego był liderem. W tym samym czasie był też pianistą i aranżerem kilku orkiestr radiowych (w Katowicach, Łodzi, Opolu i Warszawie).

W latach 1981–1983 – współpracował z zespołem Air Condition, kierowanym przez Zbigniewa Namysłowskiego. Wraz z tą grupą miał możliwość koncertować nie tylko w Polsce, lecz także za granicą (FrancjaGrecjaRumuniaSzwajcariaSzwecjaWęgry).

W latach 1988-98 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami: big-bandem, sekstetem muzyków brazylijskich i wieloma innymi. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą, Anną Osmakowicz. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora.

Muzyczne ilustracje, kompozycje filmowe i aranżacje dla Vanessy Mae

Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.

„Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego” w wykonaniu Trio Wojtka Gogolewskiego

Od wielu lat Wojtek Gogolewski koncertuje ze swoim trio, w skład którego wchodzą Adam Lewandowski (perkusja) i Paweł Pańta (kontrabas).  W 2015r. Ukazała się płyta „Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego”, na której znajdziemy jazzowe aranżacje piosenek Skaldów, takie jak „Prześliczna wiolonczelistka”, „Cała jesteś w skowronkach”, czy z „Z kopyta kulig rwie”.