fbpx

Andrzej Jagodziński

Andrzej Jagodziński to jeden z najbardziej uznanych polskich pianistów jazzowych. Jest muzykiem wszechstronnym – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Zdobywca dwóch Fryderyków w kategoriach „Jazzowy muzyk roku” i „Jazzowa płyta roku”. Został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Jazzowe początki Andrzeja Jagodzińskiego

Wejście na piedestał sceny jazzowej rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w 1979 roku. Od tamtego czasu, do dzisiaj gra zawsze z elita polskiego jazzu. Wśród niej należy wymienić: Old Timers, Swing Session Quntessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, czy formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

W 1993 roku powstało trio, firmowane nazwiskiem Andrzeja Jagodzińskiego, w którym to właśnie lider samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. W skład trio wchodzą wybitni muzycy jazzowi – Adam Cegielski (kontrabas) oraz Czesław Bartkowski (perkusja).

Chopin w jazzowych aranżacjach

Autorskim pomysłem Andrzeja Jagodzińskiego było stworzenie albumów „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”, które odniosły wielki sukces – artystyczny i komercyjny. Współpracował z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim, z którym wydał dwie płyty „Giovani Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, które spotkały się z wielkim uznaniem i sukcesem na japońskim rynku muzycznym.

Koncerty w wykonaniu Andrzej Jagodziński Trio

Andrzej Jagodziński ma również wiele dokonań – aranżacyjnych i koncertowych z wokalistami, a wśród nich z Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską czy Januszem Szromem. Koncertował niemal na całym świecie, biorąc udział w takich muzycznych wydarzeniach jak: Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival.

Jego koncerty zaskakują kunsztem artystycznym i najwyższej klasy erudycją muzyczną, ale zawsze spotykają się z ogromem muzycznej wrażliwości. To prawdziwa uczta dla zmysłów i gratka dla koneserów jazzowych improwizacji.